Apie savęs žalojimą

Pastaruoju metu visuomenėje kilo nerimas dėl internetinėje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“įvairiais pavadinimais, pvz.,„Mėlynasis banginis“, „Pažadink mane 4.20“. Iš tiesų tai nėra jokie žaidimai, o nusikalstama veika. Mūsų žiniomis šiuo metu padaugėjo paauglių savęs žalojimo atvejų. Dalis jų gali būti išprovokuoti minėtų „žaidimų“. Specialistai, dirbantys psichologinių krizių ir savižudybių prevencijos srityje,rekomenduoja:

  • atkreipti dėmesį ir domėtis, su kuo vaikas bendrauja internete ir socialiniuose tinkluose, stebėti vaiko socialiniųtinklų paskyras ir grupes, kuriose jisyra užsiregistravęs;
  • atkreipti dėmesį ir domėtis, kokią medžiagą vaikas viešina internete;
  • pagal galimybes, nustatyti „tėvų kontrolės“ funkcijas visuose vaiko naudojamuose įrenginiuose;
  • stebėti vaiko psichologinę būseną;
  • stebėti ar odos paviršiujenėra įvairių formų pjautinių pažeidimų;
  • atkreipti dėmesį, kad laiku (ar net anksčiau nei įprastai) nuėjęs miegoti, vaikas ryte sunkiai keliasi,atrodo nepailsėjęs;
  • atkreipti dėmesį į vaiko piešinius ir išsaugotas nuotraukas;
  • kilus įtarimui, kad vaikas save žaloja, kreipkitėspagalbos į mokyklospsichologą, socialinį pedagogą arpsichikos sveikatos centruose dirbančius specialistus -psichologą, psichiatrą.

Susidūrę su bet kokia informacija apie minėtą „žaidimą“, kuri kelia grėsmę Jūsų ar kurio nors kito vaiko sveikatai beigyvybei, nedelsdami praneškite policijai. Atkreipiame dėmesį, kad labai svarbu kalbėtis su vaiku, jį išklausyti, skatinti vaiką dalintis mintimis ir jausmais, susidūrus su sunkumais, padrąsinti paprašyti pagalbos.Tėveliai, susidūrę su sunkumais nelikitevieni, drąsiai kreipkitės pagalbos:

Verta perskaitytiapie vaikų savęs žalojimą:

http://www.vaikulinija.lt/ieskantiems-pagalbos/vaikams-ir-paaugliams/aktualios-temos/saves-zalojimas/#sidebar

Informaciją parengė:Vilniaus PPT, SPPC, Vaikų linija, VPSC Svižudybių prevencijos biuras