Pinigai ir vaikai

PATARIMAI TĖVAMS – KAIP IR KADA SU VAIKAIS KALBĖTI APIE PINIGUS

           Lietuvos bankas parengė videoreportažą, skirtą tarptautinei Vaikų finansinio švietimo savaitei paminėti. Videoreportaže dalijamasi aktualiais patarimais, kaip tėvai turėtų kalbėti su vaikais apie pinigus. Diskusijos pavadinimas „Vaikai ir pinigai: griauname mitus!“ – intriguojantis, tačiau labai tikslus, o tema aktuali. Tyrimai atskleidė, kad XXI a. tėvai nedrįsta arba vengia kalbėti su vaikais apie pinigus. Ši tema yra tarsi tabu. Peržiūrėję diskusijos įrašą, galėsite atsakyti į tokius klausimus: kada ir kaip prabilti vaikams apie pinigus? kokius finansinius produktus bankai gali pasiūlyti vaikui?  kaip išgydyti „Noriu! Nupirk man dabar!” sindromą? ar galima teigti, kad kartą susiformavęs požiūris į pinigus nesikeičia visą gyvenimą? Diskusijos metu ekspertinėmis žiniomis dalijasi dr. Austėja Landsbergienė (darželių tinklo „Vaikystės sodas“ ir „Karalienės Mortos mokykla“ įkūrėja), dr. Stasys Kropas (Lietuvos bankų asociacijos vadovas), Vilius Šapoka (Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius) ir Irmina Judickaitė (Lietuvos banko vyriausioji specialistė finansiniam švietimui).

           Verta žinoti, kad su vaiku galima pradėti kalbėti apie pinigus, kai jis pirmą kartą paprašo ką nors nupirkti. Tiesa, 2–3 metų mažyliui dar sunku suvokti pinigų vertę. Pasak Jeilio universiteto (JAV) mokslininkės Dorothy Singer, tokio amžiaus vaikai yra linkę rinktis monetas pagal tai, koks yra jų dydis, o vertė, kurią nurodo skaičius ant monetos ar banknoto, jiems dar nieko nereiškia, nes ją suprasti dar sudėtinga. Vaikai efektyviausiai mokosi mėgdžiodami suaugusiuosius. Ši mokymosi taktika leidžia lengviau perimti ir suprasti naujus elgsenos būdus. Taigi, vien žodžiais pagrįstas vaikų ugdymo procesas nebus toks efektyvus, kaip suteikiama proga pačiam vaikui administruoti kišenpinigių biudžetą, skirtą savaitei ar kelioms savaitėms. Tik tada, kai vaikas pats tampa atsakingas už pinigus, jis pajunta atsakomybę ir jos išmoksta.

          Kalbant apie pinigus vertėtų pabrėžti, kad jie ant medžių neauga, bankomatas jų nespausdina. Pinigai uždirbami, dažniausiai – labai sunkiu darbu. Paprastai vaikai pradeda vertinti pinigus tik tada, kai patys pabando jų užsidirbti.

         Taigi, siūlome peržiūrėti specialiai Lietuvos banko parengtą videoreportažą „Vaikai ir pinigai: griauname mitus!“ Jis ne tik padės pralaužti ledus kalbant su vaikais apie pinigus, bet ir atskleis, kaip tikslingai ugdyti vaikų finansines žinias, siekiant efektyvių rezultatų.

Diskusijos vaizdo įrašą rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=nGkZxjQUfnU