Roberto Petrausko patarimai

Kelkitės visada tuo pat metu.

Eiti miegoti ir keltis visada tuo pačiu metu. Vaikas, liepiantis žadintuvui dar truputį pasnūduriuoti ar prašantis mamos „5 minučių”, kenkia savo sveikatai. Kuo ilgiau jis spaudinės „snooze” mygtuką, tuo labiau jo kūnas ir smegenys bus pasimetę, o jis pats – labiau apsnūdęs. Bet juk ryte vaikams taip norisi miego, tiesa? Čia ir visa įpročių galios paslaptis. Visiems žmonėms, o ypač mokiniams, miegas – gyvybiškai svarbus. Jiems reikia bent aštuonių valandų miego, todėl jei jiems reikia ryte atsikelti 7 val., 23 val. jie jau turėtų sapnuoti ką nors gražaus. Tikėtina, kad vaikui iš pradžių gali būti sunkoka, tačiau pripratęs eiti miegoti 22 val., ilgainiui jis atsikels be jokių pastangų.

Vos tik atsikėlę, pasiklokite savo lovą.

Lovos pasiklojimas ryte. Lovos paklojimas kiekvieną rytą. Atrodytų, kad tai smulkmena, bet šis įprotis gali stipriai pakeisti žmogaus gyvenimą. Rytas užduoda toną visai dienai, todėl jei jūsų vaikas pradės jį nuo iki galo įvykdytos užduoties, greičiausiai per dieną jis nuveiks ir daugiau dalykų. Per kelias sekundes meistriškai paklota lova primins jam, kad maži dalykai yra svarbūs, nes iš jų susideda mūsų gyvenimas.Tik atsikėlę išgerkite
1-2 stiklines vandens.
1–2 stiklinės vandens kiekvieną rytą. Kol jūsų vaikas saldžiai miegojo aštuonias ar daugiau valandų, jo kūnas negavo jokių skysčių. Medikai tai vadina dehidratacija, tačiau jai lengvai galima užkirsti kelią. 1–2 stiklinės vandens ir poveikis bus toks, kaip Karlsonui suvalgius stiklainį uogienės. Vandens jūsų vaikui reikės visos dienos metu (dienos norma bent 1,5 l), todėl jis turėtų turėti savo gertuvę, kurią galėtų nuolat pripildyti. Kūnas gana greitai pripras prie vandens ir bus dėkingas. Smegenys taip pat. Net 75 % žmogaus smegenų sudaro vanduo, todėl daug skysčių vartojantis vaikas bus net tik energingesnis, bet ir protingesnis.

Niekada nepraleiskite pusryčių.

Pusryčių valgymas. Tai yra svarbiausias dienos valgis. Jis lemia nuotaiką, savijautą ir net mokslo kokybę. Moksliniai tyrimai rodo, kad vaikai, kurie jų nevalgo, mokosi ir jaučiasi prasčiau, jiems sunkiau susikaupti ir išlaikyti dėmesį. Taip, kaip mašinoms reikia kuro, taip jūsų vaikams ir jų protams reikia maisto, o kuo jis kokybiškesnis, tuo geriau. Specialistai iki šiol nesutaria, kokie turėtų būti sveiki pusryčiai, tačiau visi vieningai tvirtina, kad saldumynai ir kiti daug paprastųjų angliavandenių turintys produktai (blynai, bandelės, balta duona ir kt.) yra žalingi smegenims, o jų suteikiama energija yra trumpalaikė. Mano šeima pusryčiams valgo įvairias pilno grūdo (ne dribsnius) košes (ne su uogiene), tačiau sąrašas gali būti ilgas priklausomai nuo jūsų vaiko skonio: jogurtas, avokadas, kiaušinis, lašiša, glotnutis iš vaisių ir daržovių, riešutai ir jų sviestas, žalia arbata, linų, sėmenys ir kt. Svarbiausia – niekada nepraleisti pusryčių.

Judėkite. Kasdien.

Kasdienis judėjimas. Judėti galima per pertraukas, pamokose ir po jų. Sporto treniruotėse ir laisvalaikiu. „Nori būti stiprus, – judėk, nori būti gražus, – judėk, nori būti protingas, – judėk“, – tokie žodžiai buvo iškalti Senovės Graikijos Forumo sienoje. Iki šių dienų niekas nepasikeitė, išskyrus tai, kad vaikai gali sau leisti kur kas daugiau tinginiauti, bet geriau to nedaryti – judėjimas jiems suteikia sveikatos ir energijos, kurios tiek daug kam reikia.

Leiskite laiką su draugais.

Laikas su draugais. Aš skatinu turėti jų daug ir būti su jais kiek galima ilgiau. Mokytis iš jų, padėti jiems, atleisti jiems, atsiprašytų jų, stengtis būti draugiškiems, ne savanaudiškiems. Būti tokiems, kad draugams patiktų būti šalia. Tai tiesiausias kelias į laimę.

Vakarieniaukite su šeima.

Vakarienė su šeima. Jei mobiliuosius telefonus patrauksite į šalį, kiekvieną vakarą susikursite mažą, jaukią šventę. Nelaikydami rankose mobiliųjų telefonų jūs turėsite daugiau laiko pabendrauti, pasidalinti įspūdžiais, išklausyti, tiesiog pabūti. Tegu tai bus kasdienis ritualas. Net jei jo naudą suprasite kada nors vėliau.

Skirkite laiko sau.

Laikas sau. Kiekvieną vakarą yra labai naudinga apžvelgti tos dienos įvykius. Paklausti savęs, kokia buvo mano diena, ką aš jaučiu, dėl ko liūdžiu. Sakoma, kad užrašytos net ir blogiausios mintys netenka savo galios, todėl šis įprotis leidžia tapti savo minčių šeimininku, o ne atvirkščiai.

Teksto šaltinis: https://www.maxima.lt/mokykline-muge